Drzwi
HPL

Zewnętrzne

Jesteś tutaj

Model: Zimne profile

Profile zimne są w całości wytwarzane z aluminium i ze względu na małą izolacyjność cieplną nie są stosowane do produkcji stolarki okiennej w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Wykorzystywane są natomiast do konstrukcji przeszklonych fasad lub do produkcji okien biurowców.

Zimne mają budowę jednokomorową. Nie wymagają żadnego usztywnienia i są znacznie węższe od profili z tworzywa sztucznego. Łączy się je w narożach najczęściej metodą hydraulicznego zgniatania (w łączonych profilach umieszcza się wkładkę usztywniającą i uszczelnia klejem, a następnie zaciska profile w specjalnej maszynie).

Uszczelnienie
Okna z aluminium uszczelnia się kauczukiem syntetycznym (EPDM). Taką uszczelkę montuje się na styku ościeżnic i skrzydeł. Producenci stosują zwykle system dwuuszczelkowy: uszczelka zewnętrzna – montowana wokół ościeżnicy i wewnętrzna – montowana wokół skrzydła.
Okna wykonuje się w wersji rozwieranej, uchylnej lub uchylno-rozwiernej. Wyposaża się je w regulację docisku skrzydła do ościeżnicy oraz mikrorozszczelnienie, które zapewnia stały dopływ powietrza i chroni mieszkanie przed nadmiernym zawilgoceniem.

Powłoka ochronna
Profile aluminiowe zabezpiecza się fabrycznie powłokami ochronnymi, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Poddaje się je anodowaniu lub lakierowaniu. Anodowanie jest procesem elektrochemicznym, w wyniku którego powierzchnia profilu pokrywana jest cienką warstwą tlenku aluminium. Powłoka ta zwiększa twardość i odporność powierzchni profili na ścieranie, zabezpiecza też przed korozją. Dzięki anodowaniu, a następnie kąpieli barwiącej, profilom okiennym nadaje się metaliczne odcienie brązu, zieleni, a także złota i naturalną barwę aluminium. Elektrostatyczne lakierowanie proszkowe polega na niesieniu warstwy proszku poliestrowego na oczyszczone i chromowane profile, które następnie wypala się w piecu. W ten sposób profile zabezpiecza się przed korozją, zarysowaniem i zmianą temperatury. Lakierowanie umożliwia nadanie profilom dowolnego koloru wybranego z palety RAL i NCS. Powłoka kolorystyczna może być matowa, półmatowa lub błyszcząca, może też imitować rysunek drewna.
Aluminium daje swobodę kształtowania różnego rodzaju form okiennych. Profile można wyginać, tworząc z nich łuki, i niemal dowolnie je łączyć.
Nie wymagają zabiegów konserwacyjnych (myje się je wodą z dodatkiem detergentu). Do ich czyszczenia nie wolno stosować kwasów, rozpuszczalników czy materiałów ściernych, gdyż uszkadzają powierzchnię.
Trzeba pamiętać, że aluminium nie może stykać się z innymi metalami, ponieważ powodują w tych miejscach korozję. Dlatego też parapety zewnętrzne, jeśli mają być metalowe, powinny być wykonane także z aluminium

Zalety i wady
Aluminiowe okna są trwałe, wytrzymałe i przez wiele lat zachowują ładny wygląd. Są łatwe w użytkowaniu.
Przy ich montażu lub pracach remontowych, np. elewacji, trzeba uważać, aby ram okiennych nie zabrudzić zaprawą lub klejem (czyszcząc profil łatwo jest uszkodzić jego powierzchnię). Aluminium ma duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, która może powodować odkształcenie się ram, jeśli okna źle zamontowano. Wszelkich uszkodzeń: zarysowań, odbarwień powłoki lakieru, wgnieceń itp. nie można naprawić.